Home    About    Our Lakes    Our Rivers    Join Pulborough AS    News    Fixture List    Match Results    Articles    Work Parties    Contact Us


Match Results 2019/2020 Season

Fixture List

 

 

Under your Right To Be Informed, all competition entrants are advised that match results are published on our website and Facebook page, if you prefer not to have your name published, please inform the Match Secretary before the match starts so your choice can be recorded.

 
     
     
 

18 July 2019 - 6th Evening

 
     
 

8 anglers fished the final round of the Evening series at Goose Green, the result was;

1st, (peg 7), Steve Hanson, 60-5-0, 12 carp to 10lb plus skimmers on pole and paste.
2nd, (5), Nick Dudman, 37-6-0, 9 carp to10lb to feeder and 8mm pellet and pole and paste.
3rd, (19), Paul Chatfield, 36-12-0, carp to 14lb on pole and paste.
4th, (6), Alan Maddocks, 24-11-0, carp to feeder and hard pellet.

The winner of the evening series was Paul Chatfield on 19 points, runner up was Glenn Riley with 18 points and 3rd was Nick Dudman with 17 points.

 
     
     
 

11 July 2019 - 5th Evening

 
     
 
6 anglers fished the 5th round of the evening series, the result was;

1st (peg30), Mark Tester, 33-1-0, 9 carp to method and pellet.
2nd (24), Paul Chatfield, 20-7-0, 5 carp to pole and paste.
3rd (28), Barry Ginnaw, 14-15-0, 1 carp to feeder and pellet and 2 carp and a crucian to pole and corn.
4th Steve Hanson, 12-3-0, 1 carp to pole and paste.
 
     
     
 

4 July 2019 - 4th Evening

 
     
 
4 anglers fished the 4th round of the Evening series, the result was;

1st , Paul Capper, 4-4-0, mixed small fish on long rod and red maggot.
2nd, Barry Ginnaw, 2-14-0, a 10oz perch to pole and worm plus roach and Rudd to pole and maggot.
3rd , Glenn Riley, 1-9-0, small fish to bolo and maggot , pinkie and worm.
4th Bruce Barnett, 1-4-0, small fish to float fished maggot.
 
     
     
 

27 June 2019 - 3rd Evening

 
     
 

7 anglers fished the 3rd round of the Evening series, the result was;

1st, (peg72) Steve Hanson, 49-14-0, 11 carp plus silvers on pole and paste.
2nd. (59), 27-11-0, carp to pole and paste and pellet.
3rd, (76), 14-3-0, 2 carp plus silvers to pole and paste/expanders.
4th, (63), 6-14-0, silvers to pole and pellet.

 
     
     
 

23 June 2019 - Herald Cup

 
     
 

7 anglers fished the Worthing Herald cup at Stopham on the River Arun, the result was;

1st, Paul Chatfield, 11-15-0, a 4-14-0 Tench and a perch on pole and worm over chopped worm, plus roach and dace to long rod and maggot.
2nd, Bruce Barnett, 4-3-0, roach and dace to waggler and maggot.
3rd, Paul Capper, 3-14-0 silvers to long rod and maggot.
4th, Glenn Riley, 3-10-0, silvers to long rod/ waggler and maggot.

 
     
     
 

20 June 2019 - 2nd Evening

 
     
 
5 anglers fished the 2nd Evening match at Greatham bridge, the result was;

1st Glenn Riley, 15-0-0, 2 bream to  6lb plus  roach to 1-4-0 on long rod and maggot.
2nd Paul Chatfield, 7-2-0, a bream, a 2-11-0 perch plus roach and dace to float fished maggot
3rd Paul Paul Capper, 3-2-0 mainly small fish to float and feeder fished maggot.
4th Bruce Barnet, 1-7-0, small fish to waggles and maggot	
 
     
     
 

13 June 2019 - 1st Evening

 
     
 
4 anglers fished the 1st round of the Evening series, the result was;

1st (peg 8) Nick Dudman, 45-13-0, 8 carp to 11-15-0 on pole and slapped 8mm pellet.
2nd (7) Mark Tester, 40-11-0, 9 carp to pole and soft and hard pellet.
3rd (6) Glenn Riley, 23-5-0, 7 carp to feeder and Wafter or bread.
4th (5) Barry Ginnaw, 7-12-0, 1 carp and 1 bream to pole and soft pellet.
 
     
     
 

2 June 2019 - Ricky White Memorial

 
     
 

19 anglers fished the Ricky White match at Goose Green, the result was;

1st (peg 5) Barry Ginnaw, 53-15-0, 11 carp to 9-12-0, on method and pellet and pole and pasties margin.
2nd (20) Mark Tester, 33-5-0, 6 carp plus silvers to feeder and pellet and pole and pellet.
3rd (7) Tim Smart, 29-6-0, 5 carp to 11.5lb plus silvers on feeder and corn.
4th (68) Steve Hanson, 20-13-0,4 carp to pole and paste plus 7lb silvers to pole and expandas.

 
     
     
 

12 May 2019 - 1st Tom Page Summer League

 
     
 
17 anglers fished the 1st round of the Tom Page summer league at Goose Green, the result was;

1st (peg 28), Nick Dudman, 37-4-0, 9 carp on pole and paste or dead maggots.
2nd (30), Barry Ginnaw, 30-5-0, 5 carp to feeder and pellet and a 14-6-0 carp on pole and catmeat.
3rd, (18), Glenn Riley, 5 carp and 1.5lb skimmer one feeder and pellet.
4th,(6), Mark Dibble, 5 carp and a tench to method and hard pellet.
 
     
     
 

28 April 2019 - Batchelor Cup

 
     
 
18 anglers fished the Batchelor cup at Goose Green, the result was:

1st ( peg 68), Adam Tester, 30-8-0, 8 carp plus silvers to hard pellet and expanders on pole over pellets.
2nd (62), Alan Maddocks, 21-0-0, 4 carp and slivers to pole and corn/ meat.
3rd (59), Bert Perry, 14-5-0, 3 carp to pole and worm over micros and casters.
4th (63), Mick Booth, 14-4-0, 3 carp to pole and paste.
Top weight on Kingfisher was (44) Bruce Barnett, 13-4-0, 3carp to pole and soft pellet.
Top weight on Tench was (50) Martin Cooper, 5-1-0, 3 crucians plus skimmer and roach to pole and maggots.
 
     
     
 

14 April 2019 - 1st Military Cup

 
     
 

17 anglers fished the 1st round of the Military cup at Goose Green, the result was;

1st (peg 21), Paul Chatfield, 52-11-0, 11 carp to pole and corn.
2nd (28), Adam Tester, 21-7-0, 2 carp to 14lb and silvers to pole and pellet over micros.
3rd (7), Barry Ginnaw, 18-3-0, 5 to feeder and maggot plus bream to 2lb on pole and maggot.
4th (27) Alan Maddocks, 15-0-0 , 2 carp plus silvers on pole and corn or maggot.