top of page

Match Results 2022/2023 & 2023/2024 Season
Fixture List

12 May 2024
Tom Barber Memorial

21 anglers fished a very hard match due to the carp being in spawning mode.

(peg8), Gavin Tester, 36-14-0, all carp to pole and pellet.

1st - 

(27), Pip Pranskus, 20-5-0, 3 carp and a crucian on pole and meat.

2nd - 

(6), Steve Byrnes, 7-7-0, 2 carp to pellet waggler.

3rd - 

(1), Mick Booth, 2-8-0, 1 carp to pole and corn.

4th - 

28 April 2024
Tom Barber Memorial

16 anglers fished.

(peg62) Ken Norman, 22-15-0 of carp for 15pts, 5-13-0 silvers including a 4lb tench for 15pts, total 30points. All on pole and maggot.

1st - 

(80) Alan Maddocks, 14-8-0 of carp for 12pts, 2-3-0 silvers 6pts, total 18 points. All on pole and maggot

2nd - 

(28), Barry Ginnaw, a 5-10-0 carp 6pts, 5-12-0 silvers including 4lb bream, 12pts, total 18points. On pole and maggot.

3rd - 

(79) Martin Cooper, 9-7-0 of carp 8pts, 2-8-0 silvers, 7pts, total15 points. all on pole and maggot.

4th - 

14 April 2024
1st Military

21 anglers fished today's match

(peg 19), Dave Marshall, 57-14-0, mainly carp to feeder and pellet.

1st - 

(6), Adam Tester, 56-10-0, carp to feeder and pellet plus 14lb silvers and carp to pole and pellet.

2nd - 

(21), Mick Booth, 55-3-0, all carp to feeder and wafter and pole and paste,

3rd - 

(30), Steve Byrnes, 48-1-0, all carp to feeder and 8mm pellet.

4th - 

31 December 2023
DudleyChandler Memorial

24 anglers fished

(peg 44), Gavin Tester, 8-9-0, a 2-2-0 crucian plus skimmers and roach to pole and pinkie.

1st - 

(19), Ken Norman, 3-12-8, 1 bream to pole and worm plus roach to pole and pinkie.

2nd - 

(7), Arthur Shepherd, 2-15-8, Skimmers and roach to pole and dead maggot.

3rd - 

(37), Pip Pranskus, 2-12-0, skimmers and roach to pole and pinkie.

4th - 

17 December 2023
Christmas Cup

21 anglers fished.

(peg 62) Pip Pranskus, 11-6-0 of carp and 6-12-0 silver for 24points, 2 carp, skimmers and roach to pole and pinkie.

1st - 

(7) Ken Norman, 5-11-0 carp and 5-13-0 silvers for18 points carp on feeder and wafter, silvers on pole and pinkie.

2nd - 

(20), Barry Lammas, 42-2-0, all carp on feeder and pellet.

3rd - 

(78) Alan Chandler, 17-2-0 carp, 0-9-8 silvers, 3 carp plus a few silver to pole and pinkie.

4th - 

10 December 2023
3rd round Military cup.

10 anglers fished.

(peg65), Pip Pranskus, 21-2-0, 3 carp plus silvers to pole and double pinkies. Wins Military cup with 11 points.

1st - 

(72), Martin Cooper, 19-7-0, 3 carp to pole and corn.

2nd - 

(78), Bruce Barnett, 14-4-0, 2 carp to pole and maggot.

3rd - 

(59), Arthur Shepherd, 12-13-0, 2 carp and silvers to pole and dead maggots.

4th - 

26 November 2023
Barfoot Cup

9 anglers fished today after a heavy frost.

(peg 6), Barry Ginnaw, 28-1-0, 2 carp to bomb and bread, 3 carp to dead and red maggots on feeder.

1st - 

(7), Bruce Barnett, 25-4-0, 5 carp tofeeder and maggots

2nd - 

(8), Mick Booth, 15-14-0, 2 carp on pole and dead maggot.

3rd - 

(11), Ken Norman, 1 carp and a few silvers to pole and maggots.

4th - 

5 November 2023
Batchelor Cup

9 anglers fished the match at Goose Green as the the Arun was unfishable.

(peg1)Finley Tester, 48-4-0, mainly carp to either pole and corn over micro pellets in margin or maggot over micros in open water.

1st - 

(6), Alan Chandler, 37-9-0, 2 carp to feeder and expander and carp and silvers to pole and expander at 9 metres.

2nd - 

(17) Dave Marshal, 35-7-0, 4 carp to pole and meat in margin.

3rd - 

(8) Adam Tester, 11-6-0, 2 carp plus silvers to pole and pellet.

4th - 

15 October 2023
Fred Puttock Memorial

9 anglers fished

(peg7), Adam Tester, 70-14-0, 62-11-0 of carp, 8-3-0 silvers on pole and pellet.

1st - 

(17), Arthur Shepherd, 53-6-0, all carp to pole and paste and feeder and wafter.

2nd - 

(21), Dave Marshal, 44-1-0, all carp to pole and meat and feeder and pellet

3rd - 

(8). Barry Ginnaw, 39-5-0, 3 carp to feeder and Robin red pellet, 3 carp and a 3lb bream to pole and paste. Plus skimmers and roach to pole and maggot.

4th - 

1 October 2023
Dennis Cup

11 anglers fished the Dennis Cup.

(peg 75), Martin Cooper,48-12-0, all carpt o pole and paste.

1st - 

(76), Arthur Shepherd, 33-5-0 5 carp to pole and paste, 1to feeder and pellet.

2nd - 

(62), Barry Ginnaw, 17-6-0, 2 carp to pole and paste plus 10oz silvers to top 2 and dead maggot.

3rd - 

(72), Dave Spink, 16-9-0, 1 carp to pole and paste and 1 to expanda.

4th - 

17 September 2023
Riddell Cup

9 anglers fished, total weight 260-14-0

(peg 19) Mark Tester, 63-5-0, all carp, 2 to pellet waggler and 7 to pole and pellet.

1st - 

(11), Dave Wilkins, 60-1-0, 8 carp and a bream to pole and paste.

2nd - 

(1) Arthur Shepherd, 25-2-0, mainly carp to pole and paste/corn.

3rd - 

(17) Adam Tester, 32-15-0, carp topole and pellet.

4th - 

10 September 2023
4th Tom Page S.L.

5 anglers fished the final round of the Tom Page Summer League, the final result is
Winner Barry Ginnaw 13pts, R/up Pip Pranskus 10pts.

Freddy Kirk, 12-6-0, a 3lb mullet to feeder and maggot plus mainly roach with a few skimmers to pole and maggot.

1st - 

Barry Ginnaw, 5-6-0mainly roach to 12oz on stick float and maggot and feeder and maggot.

2nd - 

Dave Finnis, 2-5-0 mainly roach to waggler and maggot.

3rd - 

Mark Waring, 1-6-8, mainly roach to stick float and maggot.

4th - 

20 August 2023
Tom Barber mem.

16 anglers fished.

(peg 19) Mark Foster, 82-12-0, all carp to bomb and Robin Red pellet.

1st - 

(24) Mark Tester, 70-8-8, mainly carp to pole and pellet.

2nd - 

(21) Dave Marshal, 45-11-0, all carp to pole and meat.

3rd - 

(18) Paul Chatfield, 33-6-0, all carp to pole and paste.

4th - 

13 August 2023
2nd MilitaryCup

12 anglers fished today, the result was;

(peg 76), Alan Chandler, 34-10-0, 6 carp and 3-10-0 of skimmers on pole and expandas, for 30 points

1st - 

(62), Pip Pranskus, 28-0-0, 4 carp plus 1-11-0 silvers to pole and maggot, for 22 points

2nd - 

(75), Dave Marshal, 30-3-0, 5 carp and a 6oz skimmer on pole/feeder and pellet, for 18 points.

3rd - 

(59), Ken Norman, 23-8-0, 4 carp and a roach on pole and corn, for17 points.

4th - 

12 August 2023
Junior open

8 young anglers fished the junior open, the result was;

(peg 6),Finley Tester, 36-3-0

1st - 

(18),Cody, 32-5-0

2nd - 

(17), C, 12-1-0

3rd - 

(1), George, 7-15-0

4th - 

30 July 2023
Interclub v Hassocks

13 anglers fished, Hassocks had 215-1-0, Pulborough had 148-4-8.

(peg 8), Dave Franks (FAS), 54-0-0, mainly carp with 2-8-0 silvers, pole and feeder, corn and worm.

1st - 

(7), Darren Chilcot (FAS), carp and 8lb silvers, pole and feeder and pellet.

2nd - 

(17), Barry Ginnaw, 43-8-8, carp to feeder and pellet and pole and paste plus 3 skimmer/bream to pole and corn.

3rd - 

(18) Tim Brightley (FAS), 32-9-8, mainly carp to feeder/corn and pole and paste,

4th - 

23 July 2023
3rd Tom Page Summer League

11 anglers fished the 3rd round of the Tom Page Summer League. With 1 round to go Pip Pranskus is on 10 points, Barry Ginnaw is on 8 point, Perry Loveday, Adam Tester and Ken Norman are on 6points.

(peg 72), Ken Norman, 21-0-0, 3 carp and a 3-10-0 bream to pole and corn.

1st - 

(62) Pip Pranskus, 18-14-0, 3 carp to pole and pellet and paste.

2nd - 

(78), Barry Lammas, 17-2-02, carp to pole and corn/worm.

3rd - 

(64) Martin Cooper, 15-15-0, 2 carp to pole and paste.

4th - 

13 July 2023
10 anglers fished the final round of the Evening series

10 anglers fished the final round of the Evening series. The final result for the series was;
1st, Barry Ginnaw, 23 points.
2nd, Adam Tester, 19 points.
3rd , Paul Chatfield, 19 points.
Adam Tester had superior weight.

(peg75), Barry Ronald Ginnaw, 51-4-0, 1 carp to pole and paste and 6 carp to 10-14-0 on pole and meat in the margin.

1st - 

(79), Mark Tester, 21-10-0, 4 carp to pole and pellet.

2nd - 

(76), Paul Chatfield, 18-4-0, 3 carp, a bream and a few skimmers to pole and maggot and corn.

3rd - 

(78), Ken Norman, 11-15-0, 2 carp, and a few silvers to pole and corn.

4th - 

12 July 2023
5th round of the evening series

5 anglers fished the 5th round of the evening series at Greatham. With 1 round to go, Adam Tester and Barry Ginnaw are on 17 points, Paul Chatfield is on 15.

Barry Barry Ronald Ginnaw, 8-0-0, 2 bream plus perch roach and gudgeon on feeder and 3 red maggots.

1st - 

Paul Chatfield, 5-3-0, mainly roach to long rod and maggot.

2nd - 

Paul Capper, 2-2-0, small fish to maggot on the long rod.

3rd - 

Dave Spink, 2-1-8, roach to float fished maggot.

4th - 

29 June 2023
4th round of the Evening Series

8 anglers fished the 4th round of the Evening series at Goose Green. After 4 rounds Adam Tester leads on 17 points, Barry Ginnaw on 11 points, Paul Chatfield on 10 points, Mark Tester and Dave Wilkins on 9 points.

(peg 7), Adam Tester, 41-9-0, mainly carp to pole fished pellet shallow.

1st - 

(17), Dave Wilkins, 36-6-0, 4 carp to pole fished paste to the margin in the last hour.

2nd - 

(1), Finley Tester, 35-0-0, carp to pole fished corn over pellet.

3rd - 

(19), Barry Ginnaw, 27-0-0, 6 carp and 2 skimmers to pellet feeder and orange wafter and pole and paste.

4th - 

25 June 2023
Herald Cup

7 anglers fished the Worthing Herald cup at Greatham Bridge

Dave Spink, 11-8-0, roach, dace and chub to float fished tares and casters.

1st - 

Paul Chatfield, 6-2-0, roach and dace to pole and red maggot,

2nd - 

Bruce Barnett, 5-4-0, roach and dace to long rod and red and white maggot.

3rd - 

Alex Pease,3-4-0, 1 bream plus roach to feederan corn/maggot.

4th - 

22 June 2023
3rd round of the Evening series

6 anglers fished the 3rd round of the Evening series

Barry Ginnaw, 5-14-0, 1 bream and2 good roach to feeder and corn plus small roach and perch to pole/feeder and maggot.

1st - 

Paul Capper, 4-6-0, a 1lb perch plus roach to float fished maggot.

2nd - 

Bruce Barnett, 2-14-0, roach, dace and perch to stick float and maggot.

3rd - 

Paul Chatfield, 2-2-0, mainly roach to float fished caster

4th - 

18 June 2023
2nd round of the Tom Page summer league

11 anglers fished the 2nd round of the Tom Page summer league

Adam Tester, 58-10-0.

1st - 

(1) Pip Pranskus, 58-3-0.

2nd - 

(7) Barry Ginnaw, 35-9-0, 1 carp to method and maggot, 3 carp to paste in the margin in the last hour, plus a few skimmers to pole and maggot.

3rd - 

(17) Dave Wilkins, 34-13-0.

4th - 

15 June 2023
2nd round of the Evening series

8 anglers fished the 2nd round of the Evening series at Goose Green

(peg 75), Mark Tester, 18-12-0, 3 carp to pole and pellet.

1st - 

(78), Adam Tester, 18-7-0, pole and corn , pinging pellet.

2nd - 

(80), Pip Pranskus, a 7-7-0 carp plus 4.5lb silvers to pole and expandas.

3rd - 

(63), Ashley Sharma, 10-11-0, 2 carp and 1lb silvers to pole and double dead red maggots.

4th - 

11 June 2023
Ricky White Memorial

22 anglers fished the Ricky Memorial at Goose Green. £110 was donated to British Heart Foundation.

(peg7),Paul Ward, 107-7-0 all carp to method and 6mm pellet and pole and paste,

1st - 

(19) Nic Dudman, 58-3-0, carp to method and pellet waggler

2nd - 

(72) Mark tester, 54-5-0, carp to pole and pellet.

3rd - 

(1), Dave Marshall, 51-5-0, carp to feeder and corn and pole and corn/meat

4th - 

8 June 2023
1st Round of the Evening Series

10 anglers fished the 1st round of the Evening series at Goose Green

(peg 20) Adam Tester, 34-4-0, 7 carp plus silvers to pellet feeder and wafter/pellet.

1st - 

(8), Paul Chatfield, 30-5-0, 6 carp to pole and worm/paste.

2nd - 

(11), Dave Wilkins, 27-15-0, 3 carp to pole and paste in margin.

3rd - 

(6), Mark Tester, 25-3-0, 5 carp to slapped pellet.

4th - 

bottom of page